
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 11.684 mm |
| Width | 8.382 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 10.414 mm |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Features | OCP, OTP, OVP, SCP |
| Min Input Voltage | 7 V |
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Power Dissipation | 5 W |
| Max Supply Voltage | 28 V |
| Min Supply Voltage | 8 V |
| Max Output Current | 1 A |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Switching Frequency | 300 kHz |
| Max Input Voltage | 28 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Power | 5 W |
| Efficiency | 91 % |
| Voltage - Output 1 | 5 V |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
Stock: 425
Distributors
pcbx
Unit Price$6.54095
Ext.Price$6.54095
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $6.54095 | $6.54095 |
